ICOSAHOM 2018 logo

Schedule

7:30am - 8:45am
Registration, Arrival and Coffee
Main Foyer
8:45am - 9:00am
Conference Opening
Room 200

Chair: Mark H. Carpenter (NASA Langley Research Center)
Download to calendar

Abstract

On paper, high order methods offer great capabilities. The general idea everyone agrees with is that for small grid resolution parameter, h, a high order method will always outrun low order variants due to the favorable asympotic behaviour of the discretisation errors. However, the luxury of having simulations with small h (i.e. well resolved approximations) is something that typically only academia can afford.

For marginally resolved simulations of non-linear PDEs, such as the compressible Navier-Stokes (NS) equations or the magnetohydrodynamics (MHD) equations, we observe that high order methods are prone to aliasing instabilities, which can lead to total failure and breakdown of the algorithms. Aliasing issues are provoked by insufficient discrete integration precision, collocation of non-linear terms, polynomial ansatz spaces for rational functions, and, again, by insufficient grid resolution.

The aim of this talk is to discuss a remedy for aliasing issues and present its connection to discrete product and chain rules. By using building blocks from summation-by-parts finite difference, first order finite volume and Gauss-Lobatto-Legendre spectral element methods, we show how to construct nodal high order discontinuous Galerkin methods that are discretely kinetic energy preserving and/or entropy stable on unstructured hexahedral curvilinear grids in three spatial dimensions for the compressible NS equations, the resistive MHD equations, and similar nonlinear systems.

10:00am - 12:00pm
Parallel Sessions
Chair: Lorenzo Tamellini (IMATI-CNR)
Download to calendar
MS05 Details
Organisers: Giancarlo Sangalli (Università degli Studi di Pavia), Lorenzo Tamellini (IMATI-CNR)
10:00am - 10:30am
Weighted quadrature for isogeometric analysis
Presenter: Giancarlo Sangalli, Università degli Studi di Pavia
10:30am - 11:00am
Efficient Quadrature for High Order Isogeometric Method
Presenter: Francesco Calabrò, U. Cassino
11:00am - 11:30am
A matrix-free implementation for $k$-refined isogeometric analysis
Presenter: Mattia Tani, University of Pavia
Chair: Sehun Chun (Yonsei University, Underwood International College)
Download to calendar
10:00am - 10:20am
CANCELLED: High order discontinuous Galerkin finite element method for linear elasticity equation
Presenter: Arbaz Khan, University of Manchester, Manchester
10:20am - 10:40am
Scheme for evolutionary Navier-Stokes-Fourier system with temperature dependent material properties based on spectral/hp elements
Presenter: Jan Pech, Institute of Thermomechanics of the Czech Academy of Sciences
10:40am - 11:00am
High performance numerical methods for the simulation of fluid surfaces
Presenter: Daniel Santos-Oliván, Universitat Politècnica de Catalunya
11:00am - 11:20am
Conservative fourth-order finite-volume discretization of the Vlasov-Maxwell system in Cartesian and cylindrical axisymmetric geometries
Presenter: G. V. Vogman, Lawrence Livermore National Laboratory
11:20am - 11:40am
Method of moving frames to solve time-dependent Maxwell’s equations on anisotropic curved surfaces
Presenter: Sehun Chun, Yonsei University
Chair: Simona Perotto (Politecnico di Milano)
Download to calendar
MS37 Details
Organisers: Simona Perotto (Politecnico di Milano), Annalisa Quaini (University of Houston), Gianluigi Rozza (Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati)
10:00am - 10:30am
A Spectral-Element Reduced Basis Method for Incompressible Flow Problems
Presenter: Martin W. Hess, SISSA
10:30am - 11:00am
Reduced order modelling in bifurcating parametrised Von Kármán plate equations
Presenter: Federico Pichi, SISSA, International School for Advanced Studies
11:00am - 11:30am
Coupling High-Order Methods to Reduced Order Models for the Accurate Solution of Elliptic Problems in Parameterized Geometries
Presenter: Matteo Giacomini, Universitat Politècnica de Catalunya
11:30am - 12:00pm
CANCELLED: CWENO reconstructions for flows with immersed boundaries
Presenter: Haysam Telib, Optimad engineering
Chair: Ben Adcock (Simon Fraser University)
Download to calendar
MS20 Details
Organisers: Ben Adcock (Simon Fraser University), Akil Narayan (University of Utah)
10:00am - 10:30am
Multilevel compressive sensing for high-dimensional parametric operator equations
Presenter: Holger Rauhut, RWTH Aachen University
10:30am - 11:00am
CANCELLED: On the strong convergence of forward-backward splitting in reconstructing jointly sparse signals
Presenter: Clayton Webster, University of Tennesee, Oak Ridge National Laboratory
11:00am - 11:30am
A connection between deep networks and sparse grids
Presenter: Hadrien Montanelli, Columbia University
Chair: Sheehan Olver (Imperial College, Department of Mathematics)
Download to calendar
MS17 Details
Organisers: Sheehan Olver (Imperial College)
10:00am - 10:30am
Fast Direct Solvers with Spectrally-Driven Automatic Adaptive Refinement
Presenter: Mike ONeil, Courant Institute, New York University
10:30am - 11:00am
Efficient direct solvers for a high-order accurate discretization scheme
Presenter: Per-Gunnar Martinsson, University of Oxford
11:00am - 11:30am
A High Order Discretization Technique for Variable Coefficient Stokes' Equation
Presenter: Adrianna Gillman, Rice University
11:30am - 12:00pm
Fast direct least squares surface scattering without singular quadratures
Presenter: Alex Barnett, Flatiron Institute
Chair: Martin Vohralik (Inria Paris, Ecole Nationale des Ponts et Chaussees)
Download to calendar
MS13 Details
Organisers: Iain Smears (University College London), Alexandre Ern (Ecole Nationale des Ponts et Chaussees, Inria Paris), Martin Vohralik (Inria Paris, Ecole Nationale des Ponts et Chaussees)
10:00am - 10:30am
Discrete $p$-Robust $H(\mathrm{div})$-Liftings and A Posteriori Estimates for Elliptic Problems with $H^{-1}$ Source Terms
Presenter: Iain Smears, University College London
10:30am - 11:00am
Oscillation in a posteriori error estimation
Presenter: Christian Kreuzer, TU Dortmund
11:00am - 11:30am
An Equilibration Based A Posteriori Error Estimate for the Biharmonic Equation
Presenter: Joachim Schoeberl, TU Wien
11:30am - 12:00pm
Near-Optimal Adaptive Approximation
Presenter: Peter Binev, University of South Carolina
Chair: Lise-Marie Imbert-Gerard (University of Maryland)
Download to calendar
MS28 Details
Organisers: Bruno Després (University Paris 6 (UPMC, Sorbonne University)), Lise-Marie Imbert-Gérard (University of Maryland), Peter Monk (University of Delaware), Hélène Barucq (Inria/France), Anouk Nicolopoulos (University Paris 6 (UPMC, Sorbonne University)), Martin Campos-Pinto (CNRS (LJLL-UPMC, Sorbonne University)), Guillaume Morel (CEA/UPMC), Ahmed Ratnani (Max-Planck IPP)
10:00am - 10:30am
Trefftz discontinuous Galerkin method for Friedrichs systems with linear relaxation: application to the $P_N$ model
Presenter: Guillaume Morel, CEA, DAM, DIF, F-91297 Arpajon, France; Sorbonne Universités, UPMC Univ Paris 06, UMR 7598, Laboratoire Jacques-Louis Lions, F-75005, Paris, France
10:30am - 11:00am
High order approximations and the maximum principle
Presenter: bruno despres, Sorbonne Université
11:00am - 11:30am
Higher Order Plane Wave Discontinuous Galerkin Methods
Presenter: Peter Monk, University of Delaware
11:30am - 12:00pm
Towards robust linear solvers for Computational Plasma Physics using Isogeometric Analysis
Presenter: Ahmed Ratnani, Max-Planck IPP
Chair: Jae-Hun Jung (SUNY Buffalo, Ajou University)
Download to calendar
MS30 Details
Organisers: Jae-Hun Jung (SUNY Buffalo, Ajou University), Wai-Sun Don (School of Mathematical Sciences, Ocean University of China)
10:00am - 10:30am
Progress in Accuracy & Stability Improvement of Nonlinear Filter Methods for Long Time Integration of Compressible Flows
Presenter: H.C. Yee, NASA Ames Research Center
10:30am - 11:00am
High-Order Implicit Time-Stepping with High-Order Central ENO Methods for Unsteady Three-Dimensional Computational Fluid Dynamics Simulations
Presenter: Thien Binh Nguyen, Monash University
11:00am - 11:30am
Recent developments in meshfree methods
Presenter: Leevan Ling, Hong Kong Baptist University
11:30am - 12:00pm
Jacobian-free Newton Krylov method for solving nonlinear PDEs
Presenter: Misun Min, Argonne National Laboratory
12:00pm - 1:00pm
Lunch
Main Foyer

Chair: Spencer Sherwin (Imperial College London)
Download to calendar

Abstract

The vision of Isogeometric Analysis was first presented in a paper published October 1, 2005 [1]. Since then it has become a focus of research within both the fields of Finite Element Analysis (FEA) and Computer Aided Design (CAD) and is rapidly becoming a mainstream analysis methodology and a new paradigm for geometric design [2]. The key concept utilized in the technical approach is the development of a new foundation for FEA, based on rich geometric descriptions originating in CAD, resulting in a single geometric model that serves as a basis for both design and analysis.

In this overview, I will describe some areas in which progress has been made in developing improved methodologies to efficiently solve problems that have been at the very least difficult, if not impossible, within traditional FEA. I will also describe current areas of intense activity and areas where problems remain open, representing both challenges and opportunities for future research (see, e.g., [3,4]).

References

[1] T.J.R. Hughes, J.A. Cottrell and Y. Bazilevs, Isogeometric Analysis: CAD, Finite Elements, NURBS, Exact Geometry and Mesh Refinement, Computer Methods in Applied Mechanics and Engineering, 194, (2005) 4135-4195.

[2] J.A. Cottrell, T.J.R. Hughes and Y. Bazilevs, Isogeometric Analysis: Toward Integration of CAD and FEA, Wiley, Chichester, U.K., 2009.

[3] Special Issue on Isogeometric Analysis, (eds. T.J.R. Hughes, J.T. Oden and M. Papadrakakis), Computer Methods in Applied Mechanics and Engineering, 284, (1 February 2015), 1-1182.

[4] Special Issue on Isogeometric Analysis: Progress and Challenges, (eds. T.J.R. Hughes, J.T. Oden and M. Papadrakakis), Computer Methods in Applied Mechanics and Engineering, 316, (1 April 2017), 1-1270.

2:00pm - 4:00pm
Parallel Sessions
Chair: Giancarlo Sangalli (Università degli Studi di Pavia)
Download to calendar
MS05 Details
Organisers: Giancarlo Sangalli (Università degli Studi di Pavia), Lorenzo Tamellini (IMATI-CNR)
2:00pm - 2:30pm
Fast Multigrid Solvers for Isogeometric Discretizations of Curl-Div Problems
Presenter: Hendrik Speleers, University of Rome "Tor Vergata"
2:30pm - 3:00pm
Multigrid methods for continuous and discontinuous Galerkin multipatch discretizations in Isogeometric Analysis
Presenter: Stefan Takacs, Austrian Academy of Sciences
3:00pm - 3:30pm
High-order isogeometric spectral approximation properties
Presenter: Quanling Deng, Curtin Universtiy
3:30pm - 4:00pm
Combining Isogeometric solvers and sparse grids technology
Presenter: Lorenzo Tamellini, Consiglio Nazionale delle Ricerche
Chair: Oscar Bruno (Caltech, Pasadena CA)
Download to calendar
MS02 Details
Organisers: Oscar P. Bruno (Caltech, Pasadena CA), Catalin Turc (New Jersey Institute of Technology)
2:00pm - 2:30pm
Runge-Kutta Convolution Coercivity and Fast, Memory Efficient Computation
Presenter: Lehel Banjai, Heriot-Watt University
2:30pm - 3:00pm
Optimized Schwartz methods for quasi-periodic scattering by layered media via robust boundary-integral equations
Presenter: Catalin Turc, NJIT
3:00pm - 3:30pm
CANCELLED: Black-box h-adaptive solvers for the electrostatic capacity of polyhedra in three dimensions
Presenter: Timo Betcke, University College London
3:30pm - 4:00pm
Space-Time Discretization Methods for Wave Problems
Presenter: Olaf Steinbach, TU Graz
Chair: Jennifer K. Ryan (University of East Anglia)
Download to calendar
MS14 Details
Organisers: Xiong Meng (Harbin Institute of Technology), Jennifer K. Ryan (University of East Anglia), Qiang Zhang (Nanjing University)
2:00pm - 2:30pm
Discontinuous Galerkin Methods with Staggered Hybridization for Linear Elastodynamics
Presenter: Jie Du, Tsinghua University
2:30pm - 3:00pm
Staggered discontinuous Galerkin methods for the incompressible Navier-Stokes equations
Presenter: Eric Chung, CUHK
3:00pm - 3:30pm
Superconvergent HDG Methods for Third-Order Equations in One-Space Dimension
Presenter: Bo Dong, University of Massachusetts Dartmouth
3:30pm - 4:00pm
Fourier type super convergence study on DDGIC and symmetric DDG Methods
Presenter: Jue Yan, Iowa State University
Chair: Martin W. Hess (SISSA)
Download to calendar
MS37 Details
Organisers: Simona Perotto (Politecnico di Milano), Annalisa Quaini (University of Houston), Gianluigi Rozza (Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati)
2:00pm - 2:30pm
High-Order Mesh Generation Based on Affine Combinations of Nodal Positions
Presenter: Suzanne M. Shontz, University of Kansas
2:30pm - 3:00pm
Spatial eigensolution analysis of discontinuous spectral element methods: insights into under-resolved (turbulence) simulations
Presenter: Rodrigo C. Moura, Technological Institute of Aeronautics
3:00pm - 3:30pm
Erosive Wear Evaluation Using Nektar++
Presenter: Rodrigo Moura, Technological Institute of Aeronautics
Chair: Akil Narayan (University of Utah)
Download to calendar
MS20 Details
Organisers: Ben Adcock (Simon Fraser University), Akil Narayan (University of Utah)
2:00pm - 2:30pm
Polynomial approximation of high-dimensional functions on irregular domains
Presenter: Ben Adcock, Simon Fraser University
2:30pm - 3:00pm
Correcting for unknown errors in sparse high-dimensional function approximation
Presenter: Simone Brugiapaglia, Simon Fraser University, Pacific Institute for the Mathematical Sciences
3:00pm - 3:30pm
Assimilating data to optimally compute quantities of interest
Presenter: Simon Foucart, Texas A&M University
3:30pm - 4:00pm
Neural Network Approximations in UQ
Presenter: Christoph Schwab, ETH Zurich
Chair: Per-Gunnar Martinsson (University of Oxford, Mathematical Institute)
Download to calendar
MS17 Details
Organisers: Sheehan Olver (Imperial College)
2:00pm - 2:30pm
A low rank and spectrally-accurate elliptic PDE solver
Presenter: Heather Wilber, Cornell University
2:30pm - 3:00pm
A fast algorithm for computing nonoscillatory phase functions
Presenter: James Bremer, University of California, Davis
3:00pm - 3:30pm
Sparse spectral methods for PDEs on triangles with multivariate orthogonal polynomials
Presenter: Sheehan Olver, Imperial College
3:30pm - 4:00pm
A spectral method for nonlocal diffusion operators on the sphere
Presenter: Richard Mikael Slevinsky, University of Manitoba
Chair: Alexandre Ern (Ecole Nationale des Ponts et Chaussees, Inria Paris)
Download to calendar
MS13 Details
Organisers: Iain Smears (University College London), Alexandre Ern (Ecole Nationale des Ponts et Chaussees, Inria Paris), Martin Vohralik (Inria Paris, Ecole Nationale des Ponts et Chaussees)
2:00pm - 2:30pm
hp-Adaptive Newton-Discontinuous-Galerkin Finite Element Methods for Semilinear Elliptic Boundary Value Problems
Presenter: Paul Houston, University of Nottingham
2:30pm - 3:00pm
An optimal adaptive Fictitious Domain Method
Presenter: Rob Stevenson, University of Amsterdam
3:00pm - 3:30pm
hp-AFEM for Eigenvalue Approximations
Presenter: Claudio Canuto, Politecnico di Torino, Turin Italy
3:30pm - 4:00pm
A Posteriori Error Majorant for Elliptic Partial Differential Equations with Complicated Coefficients
Presenter: Stefan Sauter, Institut für Mathematik, Universität Zürich
Chair: Bruno Després (University Paris VI (UPMC))
Download to calendar
MS28 Details
Organisers: Bruno Després (University Paris 6 (UPMC, Sorbonne University)), Lise-Marie Imbert-Gérard (University of Maryland), Peter Monk (University of Delaware), Hélène Barucq (Inria/France), Anouk Nicolopoulos (University Paris 6 (UPMC, Sorbonne University)), Martin Campos-Pinto (CNRS (LJLL-UPMC, Sorbonne University)), Guillaume Morel (CEA/UPMC), Ahmed Ratnani (Max-Planck IPP)
2:00pm - 2:30pm
Polynomial Trefftz-DG Method for Space-Time Elasto-Acoustics
Presenter: Elvira Shishenina, Inria, Total S.A.
2:30pm - 3:00pm
Generalized Plane Waves for the convected Helmholtz equation
Presenter: Lise-Marie Imbert-Gérard, University of Maryland
3:00pm - 3:30pm
A Stable Formulation of Resonant Maxwell's Equations in Cold Plasma
Presenter: Anouk Nicolopoulos, University Paris 6 (UPMC, Sorbonne University)
3:30pm - 4:00pm
Structure-Preserving discretizations of the Maxwell system with discontinuous splines
Presenter: Martin Campos Pinto, CNRS, Sorbonne Université
Chair: Wai-Sun Don (Ocean University of China)
Download to calendar
MS30 Details
Organisers: Jae-Hun Jung (SUNY Buffalo, Ajou University), Wai-Sun Don (School of Mathematical Sciences, Ocean University of China)
2:00pm - 2:30pm
Enhanced Robustness of Hybrid Compact-WENO Finite Difference Scheme for Hyperbolic Conservation Laws with Multi-resolution Analysis and Tukey's Boxplot Method
Presenter: Zhen Gao, Ocean University of China
2:30pm - 3:00pm
Hybrid compact-WENO finite difference scheme with radial basis function based shock detection method for hyperbolic conservation laws
Presenter: Wai-Sun Don, Ocean University of China
3:00pm - 3:30pm
RBF-WENO hybrid method and monotone edge detection method
Presenter: Jae-Hun Jung, SUNY Buffalo, Ajou University
3:30pm - 4:00pm
Total variation bounded high order finite difference methods for one-dimensional conservation laws
Presenter: Zhengfu Xu, Michigan Technological University
4:00pm - 4:30pm
Break
Main Foyer
4:30pm - 6:30pm
Parallel Sessions
Chair: David Moxey (College of Engineering, Mathematics and Physical Sciences; University of Exeter)
Download to calendar
MS39 Details
Organisers: David Moxey (University of Exeter), Joaquim Peiró (Imperial College London)
4:30pm - 5:00pm
Recent Advances in High-Order Mesh Generation at Pointwise
Presenter: Steve L. Karman, Pointwise, Inc.
5:00pm - 5:30pm
High-order mesh operations based on a linear elasticity model
Presenter: Rémi Feuillet, INRIA
5:30pm - 6:00pm
Mesh Generation Without De-featuring
Presenter: Ruben Sevilla, Swansea University
6:00pm - 6:30pm
Imposing weak boundary conditions for mesh curving
Presenter: Eloi Ruiz-Gironés, Barcelona Supercomputing Center - BSC
Chair: Catalin Turc (New Jersey Institute of Technology)
Download to calendar
MS02 Details
Organisers: Oscar P. Bruno (Caltech, Pasadena CA), Catalin Turc (New Jersey Institute of Technology)
4:30pm - 5:00pm
Boundary Integral Equations of the Second Kind for Multi-Domain Transmission Problems.
Presenter: Xavier Claeys, Sorbonne Université; INRIA, Alpines
5:00pm - 5:30pm
Wavenumber-explicit bounds for obstacle scattering with trapping, and application to boundary integral equation methods
Presenter: Simon Chandler-Wilde, University of Reading
5:30pm - 6:00pm
Novel Integral Equation Scattering Solver, with Applications to Open-Waveguide Problems via the Windowed Green Function Method
Presenter: Emmanuel Garza, California Institute of Technology
6:00pm - 6:30pm
High-order time domain boundary elements for screen problems
Presenter: Heiko Gimperlein, Heriot-Watt University
Chair: Immo Huismann (TU Dresden)
Download to calendar
4:30pm - 4:50pm
Efficient geometric multigrid methods for discontinuous Galerkin discretizations
Presenter: Daniel Fortunato, Harvard University
4:50pm - 5:10pm
Linearly scaling block smoothers for spectral element formulations
Presenter: Immo Huismann, TU Dresden
5:10pm - 5:30pm
Preconditioning the Mass Matrix for High Order Polynomial Approximation
Presenter: Shuai Jiang, Brown University
5:30pm - 5:50pm
Efficient solvers and tensor-product preconditioners for the implicit time integration of discontinuous Galerkin methods
Presenter: Will Pazner, Brown University, UC Berkeley
5:50pm - 6:10pm
“Hybrid discontinuous Galerkin discretisation and domain decomposition preconditioners for the Stokes problem”
Presenter: Victorita Dolean, University of Strathclyde, University Cote d'Azur
6:10pm - 6:30pm
A Preconditioned Iterative Spectral-Galerkin Scheme for Fast Nonlinear PDE-constrained Optimization
Presenter: Lasse Hjuler Christiansen, Technical University of Denmark
Chair: Simona Perotto (Politecnico di Milano)
Download to calendar
MS37 Details
Organisers: Simona Perotto (Politecnico di Milano), Annalisa Quaini (University of Houston), Gianluigi Rozza (Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati)
4:30pm - 5:00pm
Advanced isogeometric modeling of fluid-structure interaction problems
Presenter: Alessandro Reali, Universiry of Pavia; Institute for Advanced Study, Technical University of Munich
5:00pm - 5:30pm
Topology Optimization: Towards CFD Modeling
Presenter: Nicola Ferro, Politecnico di Milano, MOX
5:30pm - 6:00pm
Isogeometric Hierarchical Model Reduction with Stabilization for Advection-Dominated Problems
Presenter: Yves Antonio Brandes Costa Barbosa, Politecnico di Milano
Chair: Tao Zhou (Chinese Academy of Sciences)
Download to calendar
MS09 Details
Organisers: Tao Tang (Southern University of Science and Technology), Tao Zhou (Chinese Academy of Sciences)
4:30pm - 5:00pm
Exponential time differencing schemes for nonlocal Allen-Cahn equations
Presenter: Zhonghua Qiao, The Hong Kong Polytechnic University
5:00pm - 5:30pm
Efficient Second Order Energy Stable Schemes for Phase-Field Equations
Presenter: Haijun Yu, Academy of Mathematics and Systems Science, CAS; School of Mathematical Science, University of Chinese Academy of Sciences
5:30pm - 6:00pm
CANCELLED: Galerkin Method for Stationary Radiative Transfer Equations with Uncertain Coefficients
Presenter: Xinghui Zhong, Zhejiang University
6:00pm - 6:30pm
Uncertainty quantification for phase field models
Presenter: Tao Zhou, Chinese Academy of Sciences
Chair: Andrew Cook (LLNL)
Download to calendar
4:30pm - 4:50pm
Unwrapping HDG's dissipation characteristics for viscous problems
Presenter: Rodrigo C. Moura, Technological Institute of Aeronautics
4:50pm - 5:10pm
Effective SVV design for CG-based under-resolved DNS of transitional/turbulent flows at high Reynolds numbers
Presenter: Rodrigo C. Moura, Technological Institute of Aeronautics
5:10pm - 5:30pm
Dispersion-dissipation Analysis for Advection Problems with Non-constant Coefficients: Applications to Discontinuous Galerkin Formulations
Presenter: Gonzalo Rubio, ETSIAE-UPM (School of Aeronautics in Madrid)
5:30pm - 5:50pm
A family of HLL-type solvers for the generalized Riemann problem
Presenter: Claus Goetz, University of Hamburg
5:50pm - 6:10pm
Hyperviscosity for Arbitrary Lagrangian-Eulerian Hydrodynamics
Presenter: Andrew W. Cook, LLNL
Chair: Nail Yamaleev (Old Dominion University)
Download to calendar
MS06 Details
Organisers: Nail Yamaleev (Old Dominion University), Mark H. Carpenter (NASA Langley Research Center)
4:30pm - 5:00pm
An Entropy Stable Split Form Discontinuous Galerkin Method for the Compressible Navier- Stokes Equations on General Hexahedral Meshes
Presenter: David Kopriva, The Florida State University, San Diego State University
5:00pm - 5:30pm
Structured and Unstructured Entropy-Stable High-Order Methods for Simulating High-Speed Compressible Turbulent Flows
Presenter: Travis Fisher, Sandia National Laboratories
5:30pm - 6:00pm
An Entropy Stable h/p Non-Conforming Discontinuous Galerkin Method with the Summation-by-Parts Property
Presenter: Lucas Friedrich, University of Cologne
6:00pm - 6:30pm
H/P Adaptive Entropy Stable Methods for the Compressible Navier-Stokes Equations: Curvilinear Grids
Presenter: Mark Carpenter, NASA Langley Research Center
Chair: Bernard Haasdonk (University of Stuttgart)
Download to calendar
4:30pm - 4:50pm
Greedy kernel-based function approximation by VKOGA: convergence rates and applications.
Presenter: Bernard Haasdonk, University of Stuttgart
4:50pm - 5:10pm
Kernel Methods for Center Manifold Reduction of Nonlinear ODEs
Presenter: Boumediene Hamzi, AlFaisal University
5:10pm - 5:30pm
Stabilized Gaussian-RBF interpolation based on the Hermite generating function expansion
Presenter: Anna Yurova, Max-Planck-Institut für Plasmaphysik; Technische Universität München, Zentrum Mathematik
5:30pm - 5:50pm
Greedy algorithms for approximation with matrix-valued kernels
Presenter: Dominik Wittwar, University of Stuttgart
5:50pm - 6:10pm
The Radial Basis Functions Method Applied to Groundwater Flow and Solute Transport Models
Presenter: Nadun Dissanayake, Michigan Technological University
Chair: Matthias Maischak (Brunel University)
Download to calendar
4:30pm - 4:50pm
Fast parallel solvers for a high order Discontinuous Galerkin method for the Poisson equation
Presenter: Matthias Maischak, Brunel University
4:50pm - 5:10pm
A Parallel Implementation of a Hierarchical Spectral Solver for Variable Coefficient Elliptic Partial Differential Equations
Presenter: Natalie N. Beams, Rice University
5:10pm - 5:30pm
Dedalus: A parallel spectral framework for multidimensional PDEs
Presenter: Keaton J. Burns, Massachusetts Institute of Technology
5:30pm - 5:50pm
Accelerating an implicit solver for the Helmholtz equation across architectures
Presenter: Jan Eichstaedt, Imperial College London
6:30pm - 8:30pm
Welcome Reception
Main Foyer
8:30am - 9:00am
Arrival and Coffee
Main Foyer

Chair: Mark Ainsworth (Brown University)
Download to calendar

Abstract

The term Helmholtz-type decomposition of ${\mathbf{H}(\operatorname{\bf curl},\Omega)}$, $\Omega\subset\mathbb{R}^{3}$, refers to stable splittings of the form

$$ {\mathbf{H}(\operatorname{\bf curl},\Omega)} = ({H}^{1}(\Omega))^{3} + \operatorname{\bf grad} H^{1}(\Omega).$$

These splittings have become a key tool in both the theoretical and numerical analysis of spaces of $\operatorname{\bf curl}$-conforming vectorfields, related variational problems, and the corresponding finite element spaces (edge elements).

Their discrete counterparts provide stable splittings of piecewise polynomial finite element subspaces of ${\mathbf{H}(\operatorname{\bf curl},\Omega)}$ into (i) piecewise polynomial continuous vector fields on $\Omega$, (ii) gradients of piecewise polynomial continuous scalar finite element functions, and (iii) a "small'' remainder.

We show the existence of such decompositions for Nédélec's tetrahedral edge element spaces of any polynomial degree with stability depending only on the geometry of the domain and the shape regularity of the mesh. Our decompositions also respect homogeneous boundary conditions on a part of the boundary of $\Omega$. Key tools for our construction are continuous regular decompositions, projection-based interpolation, and quasi-interpolation with low regularity requirements.

10:00am - 12:00pm
Parallel Sessions
Chair: Joaquim Peiro (Imperial College London)
Download to calendar
MS39 Details
Organisers: David Moxey (University of Exeter), Joaquim Peiró (Imperial College London)
10:00am - 10:30am
Adaptive curvilinear meshing
Presenter: Jean-Francois Remacle, Universite catholique de Louvain
10:30am - 11:00am
A new framework for curving structured boundary-layer meshes
Presenter: Amaury Johnen, Université catholique de Louvain, Barcelona Supercomputing Center
11:00am - 11:30am
Parallel curved mesh subdivision
Presenter: Xevi Roca, Barcelona Supercomputing Center
11:30am - 12:00pm
Towards automatic high-order mesh generation for industrial geometries
Presenter: David Moxey, University of Exeter
Chair: Martin Almquist (Stanford University)
Download to calendar
10:00am - 10:20am
Resolution of the Runge Phenomenon with grids based on non Classical Polynomials
Presenter: Bernard Shizgal, University of British Columbia
10:20am - 10:40am
Order Preserving Interpolation for Summation by Parts Operators at Non-Conforming Grid Interfaces
Presenter: Martin Almquist, Stanford University
10:40am - 11:00am
High order summation-by-parts finite difference operators for reentrant corners
Presenter: Jonatan Werpers, Uppsala University
11:00am - 11:20am
A provably stable high-order finite difference method for the time-dependent Schrödinger equation on deforming domains
Presenter: Ylva Rydin, Uppsala University
Chair: Julian Marcon (Imperial College London)
Download to calendar
10:00am - 10:20am
Mesh adaptation in very high order discontinuous Galerkin method
Presenter: Jan Jaskowiec, Cracow University of Technolgy
10:20am - 10:40am
Identifying Optimal Meshes for High-order Implicit Large-Eddy Simulation of Turbulent Boundary Layers Using Kriging Surrogate Models
Presenter: Yoshiaki Abe, Imperial College London
10:40am - 11:00am
RP-Adaptation for Two-Dimensional Flow Simulations with Shocks
Presenter: Julian Marcon, Imperial College London
11:00am - 11:20am
An Anisotropic p-Adaptation Multigrid Scheme for the Discontinuous Galerkin Spectral Element Method
Presenter: Andrés Mauricio Rueda-Ramírez, Universidad Politécnica de Madrid
11:20am - 11:40am
Using The Flexibility of p Refinement in Flux Reconstruction for Optimal Simulation of Turbulent Flows
Presenter: Vikram Singh, Technion - Israel Institute of Technology
Chair: Thomas Hagstrom (SMU)
Download to calendar
MS03 Details
Organisers: Thomas Hagstrom (Southern Methodist University), Oscar Bruno (California Institute of Technology)
10:00am - 10:30am
High-order Upwind schemes for Wave Equations on Overlapping Grids
Presenter: William D. Henshaw, Rensselaer Polytechnic Institute
10:30am - 11:00am
Fast spectral time-domain PDE solvers for complex structures: the Fourier-Continuation method
Presenter: Oscar P. Bruno, Caltech
11:00am - 11:30am
Approaching Hyperbolic Systems through Maps and Tents
Presenter: Jay Gopalakrishnan, Portland State University
11:30am - 12:00pm
Time-Domain Integral-Equation Scattering Solvers via Fourier Splitting
Presenter: Mark Lyon, University of New Hampshire
Chair: Mark H. Carpenter (NASA Langley Research Center)
Download to calendar
MS06 Details
Organisers: Nail Yamaleev (Old Dominion University), Mark H. Carpenter (NASA Langley Research Center)
10:00am - 10:30am
Can A Scheme For The Non-Linear Navier-Stokes Equations Simultaneously Be Convergent And High-Order Accurate?
Presenter: Magnus Svärd, University of Bergen
10:30am - 11:00am
Boundary Conditions for Nonlinear Problems
Presenter: Jan Nordström, Linköping University
11:00am - 11:30am
Entropy Stable Gas Dynamics on Staggered, Unstructured Grids
Presenter: Jared Crean, Rensselaer Polytechnic Institute
11:30am - 12:00pm
Entropy Stable Artificial Dissipation Based on the Brenner Regularization of the Navier-Stokes Equations
Presenter: Nail Yamaleev, Old Dominion University
Chair: Stefan Sauter (Institut für Mathematik, Universität Zürich; Universität Zürich)
Download to calendar
MS31 Details
Organisers: Stefan Sauter (University of Zurich), Markus Melenk (TU Vienna)
10:00am - 10:30am
Why is high frequency Helmholtz equation difficult to solve?
Presenter: Hongkai Zhao, UC Irvine
10:30am - 11:00am
Coupling Finite Elements and Auxiliary Sources
Presenter: Ralf Hiptmair, ETH Zurich
11:00am - 11:30am
Domain-decomposition preconditioning for frequency-domain wave problems
Presenter: Euan Spence, University of Bath
11:30am - 12:00pm
High frequency behavior of corner singularties in Helmholtz problems
Presenter: Théophile Chaumont-Frelet, BCAM
Chair: Jae-Hun Jung (SUNY Buffalo, Ajou University)
Download to calendar
MS35 Details
Organisers: Jae-Hun Jung (SUNY Buffalo, Ajou University), Sigal Gottlieb (UMass Dartmouth)
10:00am - 10:30am
Model- and data-specific spectral quadrature rules for likelihood evaluations with noisy data
Presenter: Scott Field, University of Massachusetts Dartmouth
10:30am - 11:00am
Numerical solutions of the ideal magnetohydrodynamics equations using central-upwind schemes with a multidimensional limiting process
Presenter: Myungjoo Kang, Seoul National University
11:00am - 11:30am
Spectral element simulation for ion channel modeling with protein structure data
Presenter: Misun Min, Argonne National Laboraotry
12:00pm - 1:00pm
Lunch
Main Foyer

Chair: Jan S. Hesthaven (École Polytechnique Fédérale de Lausanne)
Download to calendar

Abstract

Asymptotic preserving (AP) methods are numerical schemes that are designed to work uniformly with respect to different scales or regimes of a model as its parameter varies, while mimicking the asymptotic limit. In this talk, we will start with discontinuous Galerkin methods applied to some stationary linear transport equations, and then report on our developments in the design and analysis of AP methods for several time-dependent kinetic transport equations. These methods are based on reformulations of the equations and involve high order DG methods in space as well as suitably selected temporal discretizations.

2:00pm - 4:00pm
Parallel Sessions
Chair: Misun Min (Argonne National Laboratory, Mathematics and Computer Science Division)
Download to calendar
MS38 Details
Organisers: Misun Min (Argonne National Laboratory), Paul Fischer (University of Illinois, Argonne National Laboratory), Tzanio Kolev (Lawrence Livermore National Laboratory)
2:00pm - 2:30pm
Efficient discretizations for exascale applications
Presenter: Tzanio Kolev, Lawrence Livermore National laboratory
2:30pm - 3:00pm
Recent Developments in Spectral Element Methods for Turbulent Flows
Presenter: Paul Fischer, University of Illinois
3:00pm - 3:30pm
Efficient High-Order Discretization with MFEM
Presenter: Veselin Dobrev, Lawrence Livermore National Laboratory
3:30pm - 4:00pm
High-Order Accurate Scale-Resolving Simulations of Low-Pressure Turbine Linear Cascades using Python at Petascale
Presenter: Peter E. Vincent, Imperial College London
Chair: Ludvig af Klinteberg (Simon Fraser University)
Download to calendar
MS32 Details
Organisers: Bryan Quaife (Florida State University), Travis Askham (University of Washington), Ludvig af Klinteberg (Simon Fraser University)
2:00pm - 2:30pm
A stable, kernel dependent FMM for fluid flow
Presenter: Travis Askham, University of Washington
2:30pm - 3:00pm
Local analysis for close evaluation of layer potentials
Presenter: Shilpa Khatri, University of California, Merced
3:00pm - 3:30pm
Leveraging Deep Learning Optimized Hardware For High Order Solvers
Presenter: Alexander Heinecke, Intel Corporation
Chair: Francisco Pla (University of Castilla-La Mancha)
Download to calendar
MS27 Details
Organisers: Francisco Pla (Departamento de Matemáticas, Facultad de Ciencias y Tecnologías Químicas, Universidad de Castilla-La Mancha, 13071 Ciudad Real)
2:00pm - 2:30pm
Spectral numerical schemes for time-dependent convection with viscosity dependent on temperature
Presenter: Jezabel Curbelo, Universidad Autónoma de Madrid
2:30pm - 3:00pm
Adaptive high order Discontinuous Galerkin methods for geophysical scale problems part I: introduction and numerical results on model problems
Presenter: Luca Bonaventura, Politecnico di Milano
3:00pm - 3:30pm
Effects of rotation and thermal gradients on the formation of single-eyed vortices and multiple vortices
Presenter: María Cruz Navarro, Universidad de Castilla- La Mancha
3:30pm - 4:00pm
Adaptive high order Discontinuous Galerkin methods for geophysical scale problems part II: recent progresses in the development of an efficient parallel library
Presenter: Giovanni Tumolo, OGS-ICTP
Chair: Oscar Bruno (Caltech, Pasadena CA)
Download to calendar
MS03 Details
Organisers: Thomas Hagstrom (Southern Methodist University), Oscar Bruno (California Institute of Technology)
2:00pm - 2:30pm
Long Time Stable Time Domain Integral Equations and their Discretization
Presenter: Thomas Hagstrom, Southern Methodist University
2:30pm - 3:00pm
Hermite and dG methods for wave equations and their application to uncertain and inverse problems
Presenter: Daniel Appelo, University of Colorado Boulder
3:00pm - 3:30pm
Discrete conservation in time-dependent wave problems
Presenter: Marc Gerritsma, TU Delft
3:30pm - 4:00pm
Accuracy and Stability of Windowed Fourier Methods for Hyperbolic PDEs
Presenter: Rodrigo Platte, Arizona State University
Chair: Mohsen Zayernouri (Michigan State University)
Download to calendar
MS41 Details
Organisers: Jie Shen (Purdue University), Mohsen Zayernouri (Michigan State University)
2:00pm - 2:30pm
What Is the Fractional Laplacian?
Presenter: Anna Lischke, Brown University
2:30pm - 3:00pm
Data-Infused Simulation and Analysis of Anomalous Transport
Presenter: Mohsen Zayernouri, Michigan State University
3:00pm - 3:30pm
An efficient numerical method for solving fractional Laplacian equations
Presenter: Jie Shen, Purdue University (West Lafayette, IN, US)
3:30pm - 4:00pm
CANCELLED: On an augmented Lagrangian reformation of a fractional variation model and its fast solution algorithm for image registration
Presenter: Ke Chen, University of Liverpool
Chair: Matteo Semplice (Università di Torino)
Download to calendar
2:00pm - 2:20pm
Fifth-order Finite-volume WENO on Cylindrical Grids: Flux Evaluation Using Riemann Solvers and Gas-kinetic Scheme
Presenter: Mohammad Afzal Shadab, Hong Kong University of Science and Technology
2:20pm - 2:40pm
A New Adaptive Weighted Essentially Non-Oscillatory WENO-theta Scheme for Hyperbolic Conservation Laws
Presenter: Thien Binh Nguyen, Monash University
2:40pm - 3:00pm
A Novel Eight-Order Diffusive Scheme for Unstructured Polyhedral Grids using the Weighted Least-Squares Method
Presenter: Duarte M. S. Albuquerque, Instituto Superior Técnico, Universidade de Lisboa
3:00pm - 3:20pm
An accurate and robust finite volume scheme based on the spline interpolation for solving the Euler and Navier–Stokes equations on non-uniform curvilinear grids
Presenter: QIUJU WANG, Institute of Applied Physics and Computational Mathematics
3:20pm - 3:40pm
High order well-balanced finite volume methods for the Euler equations with gravity
Presenter: Matteo Semplice, Università di Torino
Chair: Markus Melenk (TU Vienna)
Download to calendar
MS31 Details
Organisers: Stefan Sauter (University of Zurich), Markus Melenk (TU Vienna)
2:00pm - 2:30pm
Scalable 3D Helmholtz: what is the right algorithm?
Presenter: Laurent Demanet, MIT
2:30pm - 3:00pm
Domain Decomposition Method for 3D Time Harmonic Maxwell's Equations
Presenter: Patrick Joly, INRIA
3:00pm - 3:30pm
Wavenumber-explicit hp-FEM for Maxwell's Equations
Presenter: Markus Melenk, TU Vienna
3:30pm - 4:00pm
High order Whitney forms: from theory to practice
Presenter: Francesca Rapetti, Universite de la Cote Azur
Chair: Jae-Hun Jung (SUNY Buffalo, Ajou University)
Download to calendar
MS35 Details
Organisers: Jae-Hun Jung (SUNY Buffalo, Ajou University), Sigal Gottlieb (UMass Dartmouth)
2:00pm - 2:30pm
High-dimensional quadrature rule design via statistical techniques
Presenter: Akil Narayan, University of Utah
2:30pm - 3:00pm
Topological data analysis of 3D spectral approximations of vascular disease
Presenter: Jae-Hun Jung, SUNY Buffalo, Ajou University
4:00pm - 4:30pm
Break
Main Foyer
4:30pm - 6:30pm
Parallel Sessions
Chair: Paul Fischer (University of Illinois)
Download to calendar
MS38 Details
Organisers: Misun Min (Argonne National Laboratory), Paul Fischer (University of Illinois, Argonne National Laboratory), Tzanio Kolev (Lawrence Livermore National Laboratory)
4:30pm - 5:00pm
Fluxo: An open-source highly scalable Discontinuous Galerkin Spectral Element Method with efficient implementation of stable two-point fluxes
Presenter: Florian Hindenlang, Max-Planck Institute for Plasma Physics
5:00pm - 5:30pm
Nektar++: Latest advancements for large-scale simulations on complex geometries
Presenter: Chris Cantwell, Imperial College London
5:30pm - 6:00pm
The E3SM spectral element atmosphere model
Presenter: Mark Taylor, Sandia National Labs
6:00pm - 6:30pm
Nonhydrostatic Atmospheric and Ocean Models using Continuous and Discontinuous Galerkin Methods
Presenter: Frank Giraldo, Naval Postgraduate School
Chair: Travis Askham (University of Washington)
Download to calendar
MS32 Details
Organisers: Bryan Quaife (Florida State University), Travis Askham (University of Washington), Ludvig af Klinteberg (Simon Fraser University)
4:30pm - 5:00pm
A Fast Integral Equation Method for the Navier-Stokes Equations in 2D
Presenter: Ludvig af Klinteberg, Simon Fraser University
5:00pm - 5:30pm
A Highly Accurate Boundary Integral Equation Method for Simulating Surfactant-Covered Drops in 3D
Presenter: Chiara Sorgentone, KTH Royal Institute of Technology
5:30pm - 6:00pm
An integral equation based method for computing magneto-hydrodynamic equilibrium
Presenter: Dhairya Malhotra, New York University
6:00pm - 6:30pm
High-fidelity boundary element solutions on many-core devices with Bempp-cl
Presenter: Timo Betcke, University College London
Chair: Andrea Cassinelli (Imperial College London)
Download to calendar
4:30pm - 4:50pm
Towards robust Large Eddy Simulations for discontinuous Galerkin methods
Presenter: Esteban Ferrer, ETSIAE-UPM (School of Aeronautics in Madrid)
4:50pm - 5:10pm
Application of High-Order Finite-Volume Scheme with Anisotropic AMR to Large Eddy Simulation of Turbulent Premixed Flames
Presenter: Clinton P. T. Groth, University of Toronto
5:10pm - 5:30pm
Jet Noise Propagation Using a Spectral/hp DG Method Coupled with an LES Code
Presenter: Vishal Saini, Loughborough University
5:30pm - 5:50pm
Spectral/hp methodology study for SVV-LES on an Ahmed Body
Presenter: Filipe Fabian Buscariolo, Imperial College, USP
5:50pm - 6:10pm
Computational Assessments of Finite Difference and Flux Reconstruction Schemes for Implicit Large Eddy Simulations
Presenter: Viktor Linders, Technion - Israel Institute of Technology
6:10pm - 6:30pm
High Fidelity Spectral/hp Element Methods for Turbomachinery
Presenter: Andrea Cassinelli, Imperial College London
Chair: Xiangxiong Zhang (Purdue University)
Download to calendar
MS19 Details
Organisers: Yulong Xing (Ohio State University), Xiangxiong Zhang (Purdue University)
4:30pm - 5:00pm
Asymptotic Preserving Schemes for Euler Equations of Gas Dynamics and Shallow Water Equations with Coriolis Forces
Presenter: Alexander Kurganov, Southern University of Science and Technology
5:00pm - 5:30pm
Low Mach number asymptotic preserving finite volume methods for the acoustic and the Euler equations in multiple space dimensions
Presenter: Christian Klingenberg, Wuerzburg University
5:30pm - 6:00pm
Structure Preserving Numerical Methods for Hyperbolic Systems of Conservation and Balance Laws
Presenter: Alina Chertock, North Carolina State University
6:00pm - 6:30pm
Second-order invariant domain preserving approximation of the Euler equations using convex limiting
Presenter: Jean-Luc Guermond, Texas A&M
Chair: Gustaaf Jacobs (Department of Aerospace Engineering and Engineering Mechanics, San Diego State University)
Download to calendar
MS04 Details
Organisers: Gustaaf Jacobs (San Diego State University), Wai-Sun Don (School of Mathematical Sciences, Ocean University of China), David Kopriva (San Diego State University)
4:30pm - 5:00pm
Implicit positivity-preserving high order discontinuous Galerkin methods for conservation laws
Presenter: Chi-Wang Shu, Brown University
5:00pm - 5:30pm
High Order Hybrid Compact-WENO Finite Difference Schemes for Hyperbolic Conservation Laws
Presenter: Wai Sun Don, Ocean University of China
5:30pm - 6:00pm
Smoothness-Increasing and Accuracy Conserving (SIAC) filter for shock capturing with spectral methods
Presenter: Gustaaf Jacobs, San Diego State University
6:00pm - 6:30pm
A high order WENO method for all-Mach Euler simulations
Presenter: tao xiong, xiamen university
Chair: Henar Herrero (Universidad de Castilla-La Mancha)
Download to calendar
MS33 Details
Organisers: Henar Herrero (Universidad de Castilla-La Mancha), Juan Sánchez-Umbría (Universitat Politècnica de Catalunya)
4:30pm - 5:00pm
Order-of-magnitude speedup for steady states and traveling waves via Stokes preconditioning in Channelflow and Openpipeflow
Presenter: Laurette Tuckerman, CNRS
5:00pm - 5:30pm
Shear-induced oscillations of low-Prandtl-number fluids in thermal convection
Presenter: Marta Net, UPC
5:30pm - 6:00pm
Doubly periodic vortex-wave solutions in an infinite shear flow
Presenter: Hugh M. Blackburn, Monash University
6:00pm - 6:30pm
Instability of Bubbles in Partially Occluded Hele-Shaw Cells
Presenter: Andrew L. Hazel, The University of Manchester
Chair: Daan Huybrechs (KU Leuven)
Download to calendar
MS23 Details
Organisers: Daan Huybrechs (KU Leuven), Marcus Webb (KU Leuven, FWO Flanders)
4:30pm - 5:00pm
Orthogonal polynomials on algebraic curves and differential equations
Presenter: Sheehan Olver, Imperial College
5:00pm - 5:30pm
Frames and numerical approximation
Presenter: Daan Huybrechs, KU Leuven
5:30pm - 6:00pm
General Tensor Computations in Polar Coordinates
Presenter: Geoff Vasil, University of Sydney
6:00pm - 6:30pm
Frames and spectral methods on complicated domains
Presenter: Marcus Webb, KU Leuven, FWO Flanders
Chair: Ana Alonso Rodriguez (University of Trento)
Download to calendar
MS34 Details
Organisers: Ana Alonso Rodriguez (University of Trento), Francesca Rapetti (Université Cote Azur)
4:30pm - 5:00pm
High Order Finite Elements and Preconditioners in Electromagnetism
Presenter: Marcella Bonazzoli, Inria, Sorbonne Université, Paris
5:00pm - 5:30pm
General order Virtual Elements for Magnetostatic problems
Presenter: Franco Dassi, Università Milano Bicocca
5:30pm - 6:00pm
Dual Complex for Structure Preserving Isogeometric Methods
Presenter: Rafael Vazquez, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, IMATI-CNR
6:00pm - 6:30pm
Auxiliary Space Preconditioners for Discontinuous Galerkin Discretizations of H(curl)-elliptic Problems
Presenter: Cecilia Pagliantini, École Polytechnique Fédérale de Lausanne
Chair: Otilio Rojas (Barcelona Supercomputing Center, Universidad Central de Venezuela)
Download to calendar
MS12 Details
Organisers: Vianey Villamizar (Brigham Young University, Department of Mathematcis), Otilio Rojas (Barcelona Supercomputing Center, Department of Computer Applications in Science and Engineering)
4:30pm - 5:00pm
Local high order radiation boundary conditions with no auxiliary variables for high order discretizations of the 3D Helmholtz equation
Presenter: Semyon Tsynkov, NC State University
5:00pm - 5:30pm
A Fourth Order Compact Scheme for the 3D Wave Equation with Variable Propagation Speed
Presenter: Semyon Tsynkov, NC State University
5:30pm - 6:00pm
CANCELLED: High Order Surface Radiation Conditions for the Helmholtz Equation
Presenter: Sebastian Acosta, Texas Children's Hospital, Baylor College of Medicine
6:00pm - 6:30pm
Highly Accurate Wave Scattering Computation: Isogeometric Analysis Coupled with Local High Order ABC
Presenter: Vianey Villamizar, Brigham Young University
6:30pm - 7:45pm
WINASc reception for female participants
Drawing Room, 170 Queens Gate
8:30am - 9:00am
Arrival and Coffee
Main Foyer

Chair: Christoph Schwab (ETH Zurich)
Download to calendar

Abstract

We will review the state of the art in integral equation methods for the solution of the heat equation in moving geometries. With suitable fast algorithms, such methods achieve optimal complexity and, in the homogeneous case, require the discretization of the space-time boundary alone. They achieve high order accuracy with suitable quadratures and are straightforward to implement adaptively in space-time. We will discuss applications to biophysical modeling, reaction-diffusion systems, and computational fluid dynamics.

10:00am - 12:30pm
Parallel Sessions
Chair: Tzanio Kolev (Lawrence Livermore National Laboratory)
Download to calendar
MS38 Details
Organisers: Misun Min (Argonne National Laboratory), Paul Fischer (University of Illinois, Argonne National Laboratory), Tzanio Kolev (Lawrence Livermore National Laboratory)
10:00am - 10:30am
High-Performance Implementation of High-Order Discontinuous Galerkin Methods
Presenter: Peter Bastian, Heidelberg University
10:30am - 11:00am
High-performance matrix-free finite element programming with the deal.II library
Presenter: Martin Kronbichler, Technical University of Munich
11:00am - 11:30am
Low-order preconditioning of high-order triangular finite element methods
Presenter: Tim Warburton, Virginia Tech
11:30am - 12:00pm
On performance and portability for generic finite element interfaces
Presenter: Jeremy Thompson, CU Boulder
Chair: Philipp Schlatter (KTH Royal Institute of Technology)
Download to calendar
MS40 Details
Organisers: Philipp Schlatter (KTH Royal Institute of Technology)
10:00am - 10:30am
Nonconforming elements in Nek5000: Stability and Implementation
Presenter: Adam Peplinski, KTH Royal Institute of Technology
10:30am - 11:00am
Adjoint-based error estimators and adaptive refinement in Nek5000
Presenter: Nicolas Offermans, KTH Royal Institute of Technology
11:00am - 11:30am
On a mixed CG-HDG formulation for high-order simulations
Presenter: Martin Vymazal, Imperial College London
11:30am - 12:00pm
Lossy Data Compression and its Effects on Wall-bounded Turbulence
Presenter: Philipp Schlatter, KTH Royal Institute of Technology
12:00pm - 12:30pm
A minimally intrusive low-memory approach to resilience for existing transient solvers
Presenter: Chris Cantwell, Imperial College London
Chair: Xiangxiong Zhang (Purdue University)
Download to calendar
MS19 Details
Organisers: Yulong Xing (Ohio State University), Xiangxiong Zhang (Purdue University)
10:00am - 10:30am
Physical-constraints-preserving schemes for special relativistic magnetohydrodynamic equations
Presenter: Huazhong Tang, Peking University, Xiangtan University
10:30am - 11:00am
A fourth order accurate bound-preserving compact finite difference scheme for scalar convection diffusion equations
Presenter: Hao Li, Purdue University
11:00am - 11:30am
High-order well-balanced FVM for Euler equations
Presenter: Luc Grosheintz-Laval, ETH Zürich
11:30am - 12:00pm
Accurate Front Velocities via New Space-Time Quadrature Rules
Presenter: Leonie Riebesam, RWTH Aachen University
Chair: Wai-Sun Don (Ocean University of China)
Download to calendar
MS04 Details
Organisers: Gustaaf Jacobs (San Diego State University), Wai-Sun Don (School of Mathematical Sciences, Ocean University of China), David Kopriva (San Diego State University)
10:00am - 10:30am
On the Selection of Test Norms for the Discontinous Petrov-Galerkin Methods Through their Relation with Numerical Flux-Induced Stabilization
Presenter: Philip Zwanenburg, McGill University
10:30am - 11:00am
Stability of Overintegration Methods for Nodal Discontinuous Galerkin Spectral Element Methods
Presenter: David Kopriva, Florida State University, San Diego State University
11:00am - 11:30am
An entropy stable nodal discontinuous Galerkin method for the resistive MHD equations
Presenter: Marvin Bohm, Universität zu Köln
11:30am - 12:00pm
Investigation and Optimization of Kinetic Energy Preserving Flux Formulations for LES
Presenter: Thomas Bolemann, University of Stuttgart, University of Cologne
Chair: Juan Sánchez-Umbría (Universitat Politècnica de Catalunya)
Download to calendar
MS33 Details
Organisers: Henar Herrero (Universidad de Castilla-La Mancha), Juan Sánchez-Umbría (Universitat Politècnica de Catalunya)
10:00am - 10:30am
Reduced basis method for eigenfunctions in a Rayleigh-Bénard problem
Presenter: Francisco Pla, Universidad de Castilla-La Mancha
10:30am - 11:00am
Stability of three dimensional convective flows in cylindrical geometries without SO2 symmetry.
Presenter: Isabel Mercader Calvo, Universitat Politecnica de Catalunya
11:00am - 11:30am
Routes to Chaos from Axisymmetric Vertical Vortices in a Rotating Cylinder
Presenter: Damián Castaño Torrijos, UCLM
11:30am - 12:00pm
The stability of Couette Flows VLSM
Presenter: Sergio Hoyas, Universitat Politècnica de València
12:00pm - 12:30pm
Rotating Waves in Spherical Geometry: Thermal Convection in Thin Rotating Shells and the Magnetized Spherical Couette System
Presenter: Ferran Garcia Gonzalez, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, University of Amsterdam
Chair: Jennifer K. Ryan (University of East Anglia)
Download to calendar
MS14 Details
Organisers: Xiong Meng (Harbin Institute of Technology), Jennifer K. Ryan (University of East Anglia), Qiang Zhang (Nanjing University)
10:00am - 10:30am
Local error estimates of local discontinuous Galerkin method for convection-diffusion equations with outflow boundary layer
Presenter: Qiang Zhang, Nanjing University
10:30am - 11:00am
Negative-Order Norm Estimates of Arbitrary Lagrangian-Eulerian Discontinuous Galerkin Method for Nonlinear Hyperbolic Conservation Laws
Presenter: Yan Xu, University of Science and Technology of China
Chair: Francesca Rapetti (University of Nice)
Download to calendar
MS34 Details
Organisers: Ana Alonso Rodriguez (University of Trento), Francesca Rapetti (Université Cote Azur)
10:00am - 10:30am
Analysis of the edge finite element approximation of the Maxwell equations with low regularity solutions
Presenter: Alexandre Ern, Ecole Nationale des Ponts et Chaussees, Inria Paris
10:30am - 11:00am
Tree techniques for high order electromagnetic potentials.
Presenter: Ana Alonso Rodriguez, University of Trento
11:00am - 11:30am
Dealing algebraically with high order Whitney forms
Presenter: Francesca Rapetti, Universite Cote Azur
11:30am - 12:00pm
The Auxiliary Space Preconditioner in Four Dimensions
Presenter: Jay Gopalakrishnan, Portland State University
Chair: Vianey Villamizar (Brigham Young University, Department of Mathematcis)
Download to calendar
MS12 Details
Organisers: Vianey Villamizar (Brigham Young University, Department of Mathematcis), Otilio Rojas (Barcelona Supercomputing Center, Department of Computer Applications in Science and Engineering)
10:00am - 10:30am
Mixed-Dimensional Modeling of Wave Problems using a Dirichlet-to-Neumann Coupling Technique
Presenter: Yoav Ofir, Technion - Israel Institute of Technology